“Aby odnieść sukces na giełdzie musisz mieć wizję by znaleźć spółkę, odwagę by ją kupić i cierpliwość by ją trzymać”
George F. Baker
Witajcie,
w pierwszym ebooku opisałem dla Was strategię inwestycyjną opartą o poszukiwanie spółek otoczonych ulubionymi przez Warrena Buffetta (i nie tylko!) fosami ekonomicznymi. Większość przedsiębiorstw trwałych przewag konkurencyjnych nie posiada, a te którym przez wiele lat udało się nimi “otoczyć” mają co do zasady dość wymagające wyceny.
Strategia, którą możecie poznać w drugim opracowaniu polega na inwestowaniu w spółki typu multibagger, które powinny swoim akcjonariuszom przynieść wielokrotne zwroty. W przeciwieństwie do otoczonych fosami korporacji potencjału do bardzo dużych wzrostów będziemy szukać w małych, szybko rosnących przedsiębiorstwach.
Jednym z najbardziej znanych inwestorów stosujących tą strategię jest Peter Lynch (o nim szerzej opowiem Wam przy innej okazji).
To co łączy te dwa podejścia to przede wszystkim umiejętność skutecznej alokacji kapitału, dzieli je natomiast stosunek do zarządzających. Pat Dorsey uważa, że kadra kierownicza ma znikomy wpływ (niezależnie od tego czy pozytywny czy negatywny) na przewagi konkurencyjne. Chris Mayer natomiast nie wyobraża sobie długoterminowego wzrostu bez obecności liderów, zaangażowanych (także kapitałowo) w kierowane przedsiębiorstwa.
Kluczowe założenia tej niezwykle użytecznej strategii to:
- musisz ich szukać!
- wzrost, wzrost i jeszcze raz wzrost
- wskaźniki wyceny
- fosy ekonomiczne to podstawa
- małe spółki są lepsze
- „skin in the game”
- to musi potrwać…
- potrzebujesz dobrych filtrów
- szczęście bardzo się przyda 🙂
- sprzedawaj niechętnie
Całą strategię wraz z przykładami i wnioskami możecie pobrać klikając tutaj.
Od dłuższego czasu analizujemy z Ireneuszem globalne spółki z branży QSR (quick service restaurant). Po raportach dotyczących McDonald’s i Starbucks przyszedł czas na Domino’s Pizza. (Nie)stety „im dalej w las tym więcej drzew” – branża jest tak ciekawa, że dojdzie jeszcze Chipotle Mexican Grill oraz za namową Tomka Publicewicza AmRest.
Raport z wnioskami dotyczącymi całej branży QSR jeszcze chwilę mi zajmie, ale już dziś wnioski z porównań modeli biznesowych, strategii wzrostu, zakładanych CAPEX’ów (nakładów kapitałowych), planów (szczególnie tych związanych z internacjonalizacją) zapowiadają się ciekawie.
Czy „Accelerating the Arches” (nowa strategia McDonalds’a) albo „Reinvention plan” Starbucks’a przyniosą zamierzone efekty i pozwolą im wrócić na pocovidową trajektorię wzrostu? Jak ma się do tego chińsko-indyjski plan ekspansji największej na świecie sieci pizzerii? Czy sieci będą potrafiły wykorzystać sztuczną inteligencję do obniżenia kosztów lub zwiększenia średniej wartości paragonów? Czy uda im się odwrócić trend spadającej sprzedaży porównywalnej (tzw comparable sales)?
Odpowiedzi nie są jednoznaczne, każda z tych sieci stoi przed specyficznymi wyzwaniami, najbliższy czas pokaże jak ich zarządzający sobie poradzą.
W ramach cyklu “edukacja inwestora w wartość” przygotowałem kolejny poradnik, w którym szczegółowo opisuję (wraz z studium przypadku spółki McDonald’s) jak przeprowadzić analizę 5 Sił Portera. Cały materiał znajdziecie tutaj.
Ci, którzy mnie znają wiedzą, że uwielbiam czytać, robię to odkąd sięgam pamięcią! Dołączyłem niedawno do akcji #czytaminwestuję (szczegółowy opis tutaj). Korzystając z okazji chciałbym Wam polecić książkę „Richer, Wiser, Happier” Williama Greena. To jedna z niewielu pozycji, która zawiera zestawienie filozofii życiowych, a przede wszystkim inwestycyjnych tak wielu skutecznych inwestorów w wartość.
Jeśli znacie kogoś, dla kogo moje treści mogą być nomen omen wartościowe – będę Wam wdzięczny za przekazanie tej wiadomości.
Dziękuję za Twoją uwagę i poświęcony czas!
Łukasz
PS
W kolejnym wydaniu zaprezentuję Wam:
- analizę fundamentalną spółki Makarony Polskie
- webinar nagrany wraz z Ireneuszem i Tomkiem, w którym omówimy strategię inwestowania w multibaggery
- typowy dzień z życia inwestora w wartość